Sbírej toner

Kde můžeš pomoci

Pokud nám chceš pomoc, tak si můžeš vybrat hned z několika možností

Lesní školky

V lesních školkách, které se nachází v lokalitě Starého Harcova na okraji Liberce, pěstujeme sazenice nejen původních druhů dřevin, ale také ty ohrožené a vzácné. Našli byste mezi nimi například jilm, lýkovec, tis a další. Rostlinám se snažíme poskytnout maximální péči, ochuzenou pouze o chemické postřiky a hnojiva. Snažíme se, aby zde vyrůstali odolní jedinci se silnými předpoklady uchytit se ve světě.

Nevěřili byste, kolik práce je potřeba, aby vyrostl strom! Vždyť v přírodě se jich z několika tisíc semínek, ujme jen pár jedinců. A zatím co květina během pár měsíců vyroste pěkně vysoko, tak stromku to trvá spoustu let.

A s jakými pracemi nám můžete ve školkách pomoci?

  • vyzvedávání sazenic a jejich třídění (aby mohli být vysazeny ven, do divočiny)
  • úprava záhonů a pletí (aby se jim dobře klíčilo a rostlo)

 

Terén

Slyšeli jste již o něm? Je to místo na Ještědském hřebeni, kde se snažíme navrátit lesu přirozený vzhled, tak jak tu býval před stovkami let a jak se s ním dnes jen málokdy setkáme. Více se toho můžete dozvědět na webu Nového pralesa. Za to, jak Novy prales dnes vypadá a jak bude vypadat v budoucnu, vděčíme z velké části našim dobrovolníkům. Ale práce není ještě u konce a tak nám můžete pomoci i v pralese. 

 

  • výsadba sazenic (velmi oblíbená činnost... je to jako rozdávání naděje)
  • likvidace buřeně (ale jen tak trošku, aby mohly nové sazeničky rychle růst)
  • odkorňováni stromů (aby nás nesežral kůrovec!)
  • Natírání sazenic proti okusu zvěře (aby je nesežraly srny)


Ekovýchova

Péči, kterou věnujeme malým stromkům, se snažíme poskytovat i dětem již od malička. Realizujeme ekovýchovné vzdělávací programy a projekty pro mateřské, základní a střední školy. Jedná se většinou o 2-3 hodinové programy plné povídání, aktivit a her zaměřené na přírodě blízké téma, např.: pobytová znamení, výroba ručního papíru, třídění odpadu atd..

Pokud nám někdy přijdeš pomoci budeme jenom rádi.